ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Yirmi Yaş Dişleri Neden Çekilir?

Yirmi yaş dişleri, diş dizisinde en arka sırada yer alan azı dişlerdir. Bu dişlerin geneli yirmili yaşlarda sürülür. Ancak bu dişler çoğu zaman çenede yerin dar olmasından, bölgedeki kemik yoğunluğundan veya dişin sürme esnasında sapmasından dolayı tam anlamıyla sürülemezler veya çenede gömülü kalırlar. Bu gömülü kalma durumu birtakım sorunlara neden olabilir. Bu nedenle yirmi yaş dişlerinin çekimi gerekebilir.

Yirmi Yaş Dişleri Çekilme Sebepleri

Yirmi yaş dişlerinin sürülmesi esnasında o bölgede birtakım nedenlerden dolayı çürükler meydana gelebilir. Bu çürüme yandaki sağlıklı dişleri olumsuz olarak etkileyebilir ve çevre dokular enfeksiyon tehdidi ile karşı karşıya kalabilir. Bölgede oluşan enfeksiyon yumuşak dokuya sıçrarsa ağız kokusu, ödem ve ağrı gibi şikayetler açığa çıkar. Hatta kimi durumlarda ağzın tam bir şekilde açılamaması gibi gerçekleşebilir. Bu nedenlerden dolayı yirmi yaş diş çekimleri yapılır.

Yirmi yaş dişler sürülürken etrafında yer alan komşu dişlere basınç uygulayabilirler. Bu basınç kişide kendini ağrı olarak hissettirirken aynı zamanda diğer komşu dişlerin aşınmasına neden olabilir. Basınç aynı zamanda diğer dişleri iter ve bunun sonucunda da çapraşıklaşma başlar. Böyle sorunlardan kurtulma yolu ise yirmi yaş diş çekimleri ile mümkün olur. Tüm bunlar dışında gömülü olan dişlerin etrafında kistik oluşumlar meydana gelebilir. Kistik oluşumlar büyürlerse kemiği aşındırırlar ve çene kemiğinin zayıflamasına yol açarlar.

Çok nadir de olsa kistlerin tümöre dönüşmesi de ihtimaller dahilindedir. Bu risklerden dolayı yirmi yaş dişleri geç kalınmadan çekilmelidir. Elbette her yirmi yaş dişi çekilmelidir diye bir ifade doğru olmaz. Fakat bu dişler rahat bir şekilde temizlenmediklerinden dolayı bu dişlerin çürümesi daha kolay olur. Yirmi yaş dişleri sorun oluşturmaya başladığında geç kalınmadan çekilmelidir. Herhangi bir sıkıntıya yol açmayan dişlerse her daim kontrol altında tutulmalı, hekim tarafından gerekli görüldüğü anlarda çekilmelidirler.

Yirmi Yaş Diş Çekimi Normal Diş Çekimlerinden Farklı Mıdır?

Yirmi yaş diş çekimleri normal diş çekimlerinden farklıdır. Yirmi yaş dişlerinde çekimi zorlaştıran faktörler var olabilmektedir. Yirmilik dişin çene kemiğindeki konumu, dişin duruş pozisyonu, dişin büyüklüğü, diş üzerinin mukoza veya kemikle kaplı olması gibi nedenler yirmi yaş diş çekimini zorlaştıran nedenlerdir. Yirmi yaş diş çekimi alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Çekim sonrası doktorun söylediklerine mutlaka uyulmalı, verilen ilaçlar önerildiği şekilde kullanılmalıdır.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Gamze Sulak

Benimde doktorum çekilmesi yönünde karar verdi bakacağız artık.

Burak Atıcı

Merhaba, bir çok doktor 20 yaş dişlerimin çekilmesinin zorunlu olduğunu söylediler. Çekilmeden bir tedavi uygulanamaz mı? veya çekildikten sonra tekrar çıkma ihtimalleri var mı?

Burak Güngören

Merhaba, 20'li yaş dişlerim mevcut. Ağrı, sızı yapıyorlar bunları çekmeden uygulanan bir tedavi yöntemi var mı ve çektikten sonra tekrardan diş çıkar mı?

Gaye Taşkın

Benimde 20'li yaş dişlerim var. Farklı bir kliniğe gittim ancak doktor dişlerimin çekilmesi gerektiğini ileride sorun yaratabileceğini söyledi. Bundan dolayı sizden randevu almak istiyorum.

Murat Taşkaya

Bir uzman doktor olarak bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. İnternet üzerinde binlerce bu tarz içerik ve makale var ancak bu bilgileri uzmanından almak bambaşka bir şey tekrardan teşekkür ediyorum.