ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Şeffaf Plaklar – Invisalign

Şeffaf plaklar – Invisalign tedavisi bir ortodonti tedavi yöntemidir. Çarpık dişler, biçimsiz diş yapısı, dişlerin üst üste binmesi gibi durumları düzenleme hizalama için kullanılır. Gelişen tıp ile birlikte bu yönde de harika gelişmeler gözlemlenmektedir. Önceden ve aslında halen kullanılan diş teli tedavisi bu işlem için hastaların vazgeçilmeziydi. Fonksiyonel olarak dişleri daha aktif kullanabilmek, güzel bir gülüşü daha da güzel kılabilmek adına diş teli tedavisi yapılmakta.

Ancak diş telinin verdiği bazı dezavantajlarda bulunmakta. Bunların başında şüphesiz ki estetik görünümün bu uygulamada yeri olmadığı. Diğer yandan ise ağız içinde bulunan tellerin kişiyi rahatsız etmesi.

Tüm bunlar dikkate alınarak ortodonti tedavisine de yeni bir bakış açısına sahip harika bir tedavi yöntemi eklendi. Bunun da adı Invisalign. Fazlasıyla avantajı bulunan bu yöntem harika bir buluş, formül diyebiliriz.

Şeffaf Plak Avantajları

Invisalign nedir? Önce onu bir tanıyalım ve nasıl tedavide kullanılır açıklayalım.

Invisalign aslında takma diş gibi bir uygulama. Şeffaf olarak hazırlanan ve dişlerinize takarak tedaviyi sürdürebileceğiniz plaklar. En önemlisi ise şeffaf oluşu nedeni ile hiç kimsenin ağız içinizde bulunan bu plaklardan haberdar olmayacağı.

Yumuşak dokuya sahip ve son derece konforlu bir ortodonti tedavisi.

Doktorunuz bu uygulama için sizlerin ağız içinden alacağı örneği bilgisayar ortamına aktarır ve ağız hareket oranlarını diğer tüm prosedürleri planlayarak sizlere şeffaf plak ürettirir.

Ardından 1 aylık olmak üzere 2 adet şeffaf plağı sizlere verir. Her 15 günde bir plak değiştirerek tedavi sonlanana kadar bu işlemi uygular.

Invisalign plaklar günde 20 saat takılması zorunludur. Dilenildiği anda çıkarılır, örneğin yemek yerken veya kahve içerken. Ayrıca ılık suda da temizlenir ve leke tutulup, sararması önlenir.

Daha Kısa Sürede Tedavi Şansı

Her 1 aylık periyotta tekrar örnek alınır ve dişlerinizin düzenlendiği bu süreçte yeni plaklar hazırlanarak dişe şekil verilir. Ancak burada bir ayrıntıya değinelim. Invisalign plaklarını kullanabilmeniz için öncelikle bütün ağız ve diş sağlığınızın tedavisini gerçekleştirmeniz gereklidir. Çürük, ımplant, temizleme ve benzeri tüm operasyonlar yapılır ve ardından son nokta olarak çarpıklıklar giderilir.

Diş teli tedavisine göre nispeten daha kısa süren bir tedavi yöntemidir. Ve sonuç muhteşemdir. Ayrıca kullanım zamanı boyunca estetik görünümden uzaklaşmadan bu tedaviyi olmak size harika bir deneyim kazandıracaktır.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Esra Malazgirt

Merhabalar, %100 kesin çözüm sunuyor mu acaba bu yöntem?

Gamze Soycu

Merhaba, oldukça yararlı bir bilgi teşekkür ederim.