ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

İmplant Nedir ? Nasıl Yapılır ?

İmplant, tıp dilinde bedene yerleştirilen yapay bir nesne anlamına gelir. İmplant işlemini gerçekleştiren bilim dalına ise implantoloji adı verilir. İmplant olarak uygulanan nesne günümüzde genellikle titanyumdan üretilen sağlıklı bir yapıdadır. Ağızda eksik olan dişin yerine vida şeklinde bir kök yerleştirilmesi şeklinde uygulanır.

Sağlıklı diş köklerine sahip olan ve sistematik olarak özel bir hastalığı bulunmayan insanlarda diş eksiğini tamamlamak için ideal bir yöntemdir. Diş köküne yerleştirilen vida takılacak olan yeni dişe kök görevini yapar. Böylece oldukça sağlam ve uzun ömürlü bir diş yapısı elde edilir.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi öncesi hasta gerekli tetkik ve incelemelerden geçirilerek hastanın sağlık durumu ve çene yapısının İmplant tedavisine uygun olup olmadığı kesin ve net olarak belirlenir. İstenilen miktarda kemik miktarı ve yoğunluğu olması tedavinin olumlu sonuç vermesi için önemlidir. İmplant yapılabileceğine karar verildiğinde İmplant üzerine yapılacak olan protezin nasıl olacağı da hasta ile birlikte net olarak belirlenir. Tek bir İmplant yapılması yaklaşık yarım saat gibi kısa bir sürede yapılarak tamamlanır.

Ancak protez uygulaması için altı ay gibi bir süre beklenir. Kaç adet diş yapılacaksa süre de ona göre farklı olacaktır. Ağız yapısı ve kemik durumu değerlendirilerek sabit bir protez yapılabileceği gibi hareketli protez uygulaması da yapılabilir. Kişinin isteği de göz önünde bulundurularak doktor ve hasta birlikte karar verir.

İmplant Tedavisi Herkes için Uygun mudur?

İmplant tedavisinde herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Kemik miktarı ve yoğunluğu uygun olan tüm hastalar için uygulanabilir. Kemik yapısı uygun olmayan hastalarda çeşitli tedaviler ile kemik yoğunluğu sağlanmaya çalışılır. İmplant titanyum maddesinden yapıldığından kesinlikle insan sağlığına zarar veren ya da alerji yapan özellikte değildir.

1955 yılından bu yana uygulanan titanyum İmplant tedavileri sonrası herhangi bir şikâyet surumu saptanmamıştır. İmplant malzemesi olan titanyum bedenin reddedebileceği bir madde değildir ve herhangi bir reaksiyona sebep olmaz. Hastanın kendine özel kronik bir hastalık durumu yoksa İmplant her insan için uygun bir diş tedavisi şeklidir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Gamze Çınar

Merhaba, implant her yaş grubuna uygulanabilir mi?

Fatma Mersin

Merhaba, implant tedavisi her yaş grubuna uygulanabilir mi?

Hasan Turan

Merhaba doktor bey, implant yaptırmak istiyorum. Sizden randevu almam yeterli mi?

Ceren Bağcı

Merhaba, dişlerim için implant uygulatmak istiyorum ancak ne kadara yapıldığı ve ağrı, acı hissedilip hissedilmediği konusunda çekincelerim var. Küçüklükten beri dişçilerden korkan birisiyim bu konuda beni aydınlatır mısınız? Şimdiden teşekkür ederim.