ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Gömülü Diş Tedavisi Koronektomi

Akıl dişi olarak da bilinen gömülü dişler, yaklaşık 17 yaşına kadar çıkabilmektedir. Bu dişler normal dişlere nazaran daha zor yerleşirler. Çıkma alanlarının yetersizliği nedeniyle gömülü diş olarak kalırlar.

Zamana bağlı dişlerimizde görülen hastalıklar, enfeksiyon, apse, çürüme ve benzeri durumlarda gömülü dişlerde etkilenebilir. Enfeksiyona uğramış gömülü diş için tedavi seçenekleri diğer dişlere göre daha kısıtlıdır.

Gömülü diş, enfeksiyona uğramış ve çürümeye başlamış ise yapılacak detaylı muayene sonucu tedavi yöntemi seçilir. Bu muayenede 3 boyutlu tomografi gerekli detayı sunabilir.

Gömülü diş üzerinde bulunan sadece çürük ise ve diş köklerine kadar uzanmamış ise tedavi oldukça kolaydır. Bu durumda dişin pulpasında yani ağız içinde görünen kısmından çürük alınır ve diş temizlenir. Ancak çürüme enfeksiyona dönüşmüş ise ve diş siniri, köke kadar ulaşmış ise diş çekimi gerçekleştirilir.

20 Yaş Dişi Tedavisi

Elbette bir diğer seçenekte koronektomi uygulamasıdır. Koronektomi tedavisi, dişin köklere kadar uzanmadığı ancak, dişi tamamen zedelediği durumlarda, ağız içinde görünen diş kısmı alınır ve kökün içeride bırakılma uygulamasıdır.

İçeride kalan kök enfeksiyona uğramamış ve apse yapmamış olması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda yaşanan diş kaybı sonucu, yerine yeni protez diş teknikleri uygulanabilmektedir. Köprü diş protezi bu diş kaybı sonucunda uygulanan en etkili yöntemlerdendir.

Kökün çekilmeme amacı ise, diş kaybının meydana getirdiği yanak, dişeti ve çevresinin his kaybı yaşamamasıdır. Bu amaç ile sağlam diş kökü çekilmemektedir. Yapılan cerrahi operasyon ile koronektomi tedavisi sonucu oluşabilecek bazı durumlar vardır. Bunlar örneğin ağız hareketlerinde kısıtlama, az miktarda kanama, nadir enfeksiyon riski, yine nadir olarak görülen sinir hasarı tedavi sonunda oluşabilecek komplikasyonlardır. Ancak doğru tedavi ile bu hasarları en aza indirgemek ve konforlu bir tedavi süreci yönetmek hekiminizin elindedir.

Gerekli önlemler dahilinde yapılacak operasyon ile 20 yaş dişi, yani gömülü diş tedavinizi vefadiş polikliniğimizde uygulatabilirsiniz.  Uzun yıllardır ağız ve diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış ve profesyonel yöntemler ile size sağlıklı gülüşler kazandıran vefa diş polikliniğimiz uşak ve afyonda hizmet vermektedir.

 
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR