ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Gebelikte Diş Tedavisi

Gebelik süreci boyunca ağız ve diş sağlığı daha hassas bir konudur. Hamile bayanlar gebelik boyunca yüksek iştaha sahip olurlar. Bu durumda ise dikkat edilmesi gereken gıda tüketiminin ardından mutlaka dişlerin bakımının yapılmasıdır.

Diş fırçalamak hamileyken yapılması gereken ilk kuraldır. Ardından mutlaka diş ipi de kullanılmalıdır. Hamile kişiler de görülen diş çürümeleri, riskli gebelik yaşayan kişilerde diş tedavisi olmasına engel durumlardan dolayı dişin kaybına yol açar.

Bu durumlar göz önüne alındığında normal zamandan daha fazla gebe kişilerin daha dikkatli olması gereklidir. Düzenli olarak diş doktoruna muayene olmaları ve diş ve ağız sağlığının kontrollerinin yapılması oldukça önemlidir.

Hamileyken diş etinde oluşan iltihaplanma antibiyotik tedavisi gerektirir. Ancak anne adayları bu süreçte gerekmedikçe ilaç kullanmamaları önerilir. Kadın doğum doktorunuz uygun gördüğünde diş doktorunuz da size göre formüle edilen antibiyotik tedavisini başlatabilir. Ancak tüm bunların önüne geçmek adına mutlaka ağız ve diş sağlığı bakımını yaptırmanızda fayda vardır.

Hamile Kişilerde Diş Tedavisi Olabilir

Gebelikte diş tedavisi olmak ilk 3 ay için riskli bir gebelikse şayet uygun görülmemektedir. Diğer aylarda ise doktorunuz size uygun tedavi yöntemini uygulayabilir. Hem sizin konforlu bir gebelik süreci geçirmeniz adına, hem de bebeğinizin sağlığını korumanız açısından mutlaka tütün ürünlerinden vazgeçin. Tütün grubu ciddi tehdit oluşturmaktadır.

Ağız ve diş sağlığını büyük oranda etkileyen bu madde ile gebelikte de büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Ağız kokusu, çoğu kez dişte oluşan iltihaptan meydana gelir. İltihap ise zamanla sağlığını tehdit edici faktörlere neden olur. Bu nedenle dişlerinizi hiçbir şikâyetiniz olmasa dahi en az 6 ayda bir diş doktorunuza kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Genellikle gebelik döneminde diş tedavisi olunmaz gibi bir düşünce yaygındır. Ancak doktorunuz size uygun tedavi şeklini belirleyecek ve herhangi bir sorun teşkil etmeden diş tedavinizi gerçekleştirecektir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Berke Kural

Merhaba, gebelik sürecinde diş çekimi yapılabilir mi? Herhangibi bir sakıncası var mıdır?

Gamze Bakan

Şu anda gebeyim ve diş ağrısından dolayı diş çekimi yaptırmam gerekiyor. İnternet üzerinde araştırma yaparken bu makaleye ulaştım diğer sitelerden farklı olarak bir doktor tarafından yazılması içimi oldukça rahatlattı. Bu değerli bilgileri bizlere verdiğiniz için teşekkür ediyorum.