ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Çene eklemi, alt çene kemiğiyle şakak kemiğinin meydana getirdiği eklemdir. Alt çene kemiğiyle şakak kemiği arasında aşınmayı önleyen ve eklem hareketlerinin kolay olmasını sağlayan kıkırdak yastıkçık bulunur. Eklemin etrafında onu çevreleyen eklem kapsülü ve kemiklerin bir arda tutulmasını sağlayan bağlar hep beraber eklem bütünlüğünü sağlamaktadır. Çene eklemi konuşma, çiğneme gibi oldukça önemli fonksiyonları yerine getirir.  Kimi zaman, birtakım nedenlerden dolayı bu eklemde bazı rahatsızlıklar boy gösterir. Çene cerrahisi ilgi alanında yer alan bu rahatsızlıklar doğru teşhis ve tedavi uygulamaları ile tedavi edilmeye çalışılır.

Çene Ekleminde Meydana Gelen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Çene ekleminde birbirinden farklı birtakım sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar kişinin hem vücut sağlığını bozar hem de kişilerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmelerine yol açarlar. Çene ekleminde meydana gelen rahatsızlıklardan biri çene çıkıkları ve çene kitlenmesidir. Bunun yanı sıra travmalar nedeniyle oluşan kırıklar, çenenin doğuştan var olan hastalıkları yani eklem yapısının az ve eksik gelişmiş olması ve çenedeki tümör rahatsızlıkları da çene ekleminde meydana gelebilecek problemlerdir.

Çeneyi etkileyen nörolojik, iltihabi, romatizmal ve psikiyatrik rahatsızlıklar da çene eklem hastalıkları içerisindedir. Çenede meydana gelen fonksiyon bozuklukları da çene eklemi kaynaklı rahatsızlıklar olabilirler. Çenedeki fonksiyon bozuklukları; çenenin kayarak açılması, çenenin kısıtlı açılması, çiğnemenin ağrılı olması ve ısırmada zorluk yaşanmasıdır.

Çene Eklemindeki Rahatsızlıkların Nedenleri Nelerdir?

Çene yapısının sağlıklı çalışımını bozan pek çok neden olabilir. Diş sıkma, diş gıcırdatma, her zaman tek taraflı çiğneme, spor yaralanmaları, çene eklemini etkileyen kazalar, eklemi ve çevresini etkileyen tümörler, sistematik rahatsızlıklar çene ekleminde sorunların oluşmasına yol açabilirler. Ayrıca oldukça uzun süren ve ağız açıklığını epey zorlayan diş tedavileri ile anestezi anında çenenin fazla zorlanması da çene eklemi sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

Çene eklemindeki rahatsızlıkların bir diğer nedeniyse birtakım alışkanlıklar olmaktadır. Kalem vb. sert cisimleri ısırma, tırnak yeme, parmak emme ve aşırı sakız çiğneme gibi durumlar bu alışkanlıklara örneklerdir. Tüm bunların yanı sıra çene eklemi sorunları doğuştan kaynaklı da olabilmektedir. Hastaların büyük bir kısmına muayene ile gerekli olan tanı konulabilir. Gerekli görülen durumlarda normal grafiler, MR, bilgisayarlı tomografi, eklem içinin görüntülenmesini sağlayan endoskopik uygulamalar, PET (Pozitron emisyon tomografisi) veya sintigrafi yapılabilmektedir.