ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

DİŞETİ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Dişeti hastalıkları, dişetlerinin hastalanması durumudur. Dişetlerinde meydana gelen iltihaplanmaların ilerlemesi ile birlikte dişi çevreleyerek destekleyen kemik yapısı da etkilenerek zarara uğramaktadır. Bu durum, dişeti hastalığının ilerlemesine ve diş kayıplarının yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, dişeti hastalıkları ciddiye alınması gereken ve bir sorum hissedildiğinde hekim görüşüne başvurulması gereken durumlardır.

Dişeti hastalıklarıüç farklı seviyede ele alınmakta ve buna göre tedavi edilmektedir. Bunlar:

●       Jinjivit (Hafif sayılabilecek dişeti iltihaplanması)

●       Periodontit

●       İleri periodontit

Jinjivit adı verilen, basit iltihaplanmalarım tedavisi oldukça basittir. Bu seviyedeki dişeti rahatsızlığı yaşayan bir hastanın ilk olarak, diş hekimi tarafından dişlerindeki ve diş çevresindeki birikmiş plaklar temizlenir. Daha sonra hekim, hastanın ağız ve diş bakımını nasıl yapması gerektiğini gösterir ve plak temizliğini yapmaya yarayan özel fırçaların tavsiyesinde bulunur.

Orta ve ağır seviyedeki dişeti hastalıklarında genellikle lokal anestezi uygulanarak cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

Dişeti Hastalıklarının Belirtileri

Dişeti hastalıkları, her zaman bir ağrının baş göstermesi ile belirti vermeyebilir be bu nedenle dişetleri hakkında bilinçli olmak gerekmektedir. Dişeti hastalıklarının genel olarak belirtileri şunlardır:

●       Diş fırçalama ya da diş ipi ile dişleri temizleme esnasında kanamanın yaşanması

●       Hassaslığı ve kırmızılığı artmış dişeti

●       Şişmiş ya da çekilmiş dişeti

●       Dişlerin sallanması

●       Diş diziliminde farklılaşmanın yaşanması

●       Ağızda kötü tatların algılanması ve ağız kokusu

●       Yemek yerken hissedilen sızı

●       Soğuğa ve sıcağa aşırı tepki

●       Protez kullanımında; protezin ağız içine oturmada yaşanan sorunlar

 

Dişeti Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Dişeti hastalığı teşhis ve tedavisi diş hekimler tarafından belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Dişeti hastalığının seviyesine göre uygulanacak olan tedavi değişkenlik göstermektedir fakat her hastaya ilk olarak yapılacak işlem; oluşan plakların temizlenmesidir. Bu plaklar, dişlerin iyi temizlenememesine bağlı olarak gelişmektedir.

Dişeti hastalığı ileri düzeyde ise hastaya çeşitli cerrahi uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar arasında oluşan enfeksiyonu tedavi etmek için yapılan kök düzeltmesi işlemi de bulunmaktadır.

Kemik dokusu kaybolmuş hastalara, kemik tozu kullanılarak cep doldurma işlemi de yapılabilmektedir. Dişeti ameliyatı, sağlıklı ve sorunsuz bir diş sağlığı için uygulanan cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR