ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Diş Protezi Nedir? Kaç Çeşit Protez Bulunur?

Diş protezleri genellikle ileriki yaş gruplarının sıklıkla kullandığı tedavi çeşitlerindendir. Protezler genellikle bir veya birden çok diş kaybında hastalar için ideal yöntemler arasındadır. Çeşitli travma, geç kalınmış tedavi ve benzeri durumlarda meydana gelen geri dönüşü olmayan diş kayıplarında protez kullanılabilir.

Diş protezleri çeşitleri halk arasında takma diş olarak da bilinmektedir. Takma dişler 5 çeşittir. Ve hastanın durumuna göre doktoru tarafından uygun görülen yöntem seçilir.

1.     Klasik Parsiyel Protezler

Halk arasında çengelli protez olarak bilinmektedir. Bu protezler de ağızda kalan dişlere uygulanan çengel ( kroşe ) ile apareyler kullanılır. Klasik Protez yöntemi en sıklıkla kullanılan takma diş operasyonudur.

2.     Hassas Bağlantılı Protezler

Genelde birden fazla diş kaybı için hazırlanan protezlerde ağız içinde kalan çengelsiz tutucular doğal dişlerden yapılan porselen kaplamalardan oluşmaktadır.

3.     Tam Protez

Doğal dişlerin tamamının eksik olduğu ağız içi için hazırlanan protez şeklidir. En sık kullanılan bir diğer takma diş yöntemidir.

4.     İmmediat Protez

Geçici haraketli protez şeklidir. Cerrahi işlem uygulanan kişiler için ımplant öncesi geçici olarak uygulanan bir uygulamadır.

5.     Diş Üstü Protez

Diş veya kök üzerinde uygulanan, henüz kökünü kaybetmeyen dişlere uygulanır. Haraketli protez çeşitlerindendir.

Diş protezleri yaklaşık bir ay sonunda ağız içine uyum sağlayabilir. Hastalar için yapılması gereken ise bolca konuşmak, yemek yerken tüm lokmaları eşit parçaya bölerek ağız içinde gezdirmek, yani dişlerin aktif şekilde kullanılmasını sağlamak bu süreci kolaylaştırmaktadır.

 
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Fatma Mersin

Merhaba, diş protezi her yaş grubuna uygulanabilir mi?

Berna Ak

Merhaba, diş protezleri ömür boyu kullanılabilir mi? Ayrıca diş protezi uygulamak için yaş sınırı var mı?