ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

DİŞ ESTETİĞİ

Diş estetiği uygulamaları, diş yapısı ve görünümü bozuk olan kişilerin, daha sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olmak amacı ile yaptırmakta olduğu işlemlerdir. Dişler ve sağlıklı gülüşler, kişilerin dışarıdan ve yabancı kişiler tarafından nasıl algılandığını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle diş estetiği oldukça çok tercih edilmektedir.

Diş estetiği uygulamaları, gerçekleştirilme amacına göre çeşitlere ayrılmaktadır, bunlar:

●       Diş Beyazlatma Uygulamaları

●       Porselen Lamina Uygulamaları

Diş Estetiği ve Diş Beyazlatma

Diş estetiği uygulamaları arasında yer alan diş beyazlatma işleminin bir diğer adı Bleaching'tir. Bu uygulama, diş üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan renklenmelerin giderilmesi, mine ve dentin doğal yapısı sebebi ile normalden daha koyu olan dişlerin renginin açılması amacı ile gerçekleştirilir.

Diş beyazlatma işlemleri, diş hekimlerince dişlere zarar vermeden yapılır. Ancak bu uygulamalarda kullanılan madde ve materyaller profesyonel kullanim ve bakım gerektirdiğinden dolayı, uygulama sonrası özel bakım gerektirmektedir.

Diş beyazlatma işlemleri iki türlü yapılmaktadır:

●       Diş hekimlerince uygulanan diş beyazlatma

●       Kişilerin kendisinin gerçekleştirdiği diş beyazlatma

Evde uygulanan diş beyazlatma işlemine home bleaching denmektedir ve bu işlemler, kişilerin kendileri tarafından, diş hekiminin yönlendirmeleri ile gerçekleştirilmektedir.

Diş hekimi tarafından öncelikle hastanın ağız ölçüsü alınır ve özel olarak bir plak hazırlanır. Bu plak beyazlatıcı bir plaktır ve hastalar tarafından geceleri özel bir suyun içinde ve ağızda bekletilir. İstenilen sonuca ve beyazlığa göre yaklaşık olarak 10 gün bu işlem uygulanır.

Diş hekimlerince uygulanan diş beyazlatma işlemine klinik bleaching denmektedir. Bu uygulama, hızlı bir beyazlatma istendiğinde uygulanmaktadır. Bu uygulamada öncelikle diş etleri izole edilir ve ardından diş üzerine özel bir ilaç sürülür. Mavi ışınlar yardımı ile beyazlatma gerçekleştirilir.

Diş Estetiği ve Porselen Lamina

Diş estetiğiuygulamaları arasında porselen lamina uygulamaları yer almaktadır. Bu uygulamalar genellikle dişlerin ön tarafına yapılır. Porselen yaprakların diş üzerine yapıştırılması işlemidir. Bu işlem ile diş çarpıklıklarının, dişler arasındaki boşlukların ve çürük diş görünümü ortadan kaldırılır ve sağlıklı bir görünüm elde edilir. Aynı zamanda istenilen renkte uygulanabilir.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR