ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Diş Çürüğünün Nedenleri Ve Tedavisi

Diş çürüğü kişilerin en sık rastladığı ağız ve diş sağlığı sorunlarındandır. Çocuk ve yetişkinlerde meydana gelebilen diş çürükleri belirtileri, sebep olduğu sorunlar ve doğurabilecek problemleri makalemizde inceleyebilirsiniz.

Diş çürüğü dişin sert dokusu olan mine, minenin altında bulunan dentin ve diş kökünü örten sert yüzeyin yıpranması sonucu oluşur. Şekerli ve nişastalı gıdalar, çikolata ve tüm karbonhidrat içerikli gıdalar diş ile uzun süre temas etmesinden dolayı çürüme meydana gelebilir.

Dişler bu tip gıdalar ile temas edilip, temizlenmediğin de yani fırçalanmadığında uzun süre diş kökü veya minesinde barınır. Bu süre tekrarlandığı takdir de dişte zamanla siyah nokta belirtileri yani çürüme baş gösterebilir.

Diş Çürüğüne Neden Olan Şekerli Yiyecekler

Florür içerikli diş macunları ve diş ipleri kullanmak bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Ancak hiçbir önlem alınmadığı takdir de dişte zamanla oyuk ( kavite) meydana gelir. Dişin sert yüzeyini aşarak oyuk halini alan çürüme zamanla derinleşir ve genişler, sebebi ise dişin yumuşak yapısına erişmesindendir.

Önemsenmeyen bu kavite zamanla dişi bütünüyle sarar ve çevreler böylece içi doldurulacak bir diş kalmayarak diş çekimine neden olur. Bunun için ise yapılması gereken bu çürüğü fark ettiğiniz ilk anda diş sağlığı merkezini ziyaret etmenizdir.

Diş çürükleri farklı farklı belirtilerle kişide görülür. Kimi duyarlılığı yani ağrıyı daha erken hissederek dişin kurtulmasını sağlayabilirken, kimisi daha uzun süreçte diş çürüğünü fark edebilir. Ancak diş çürüğünün en önemli belirtileri arasında yeme içme sorunları başlar. Örneğin aşırı soğuk ya da sıcak sıvı tüketiminde dişlerde ağrıya, şiddetli sızıya neden olur.

Erken Tanı İle Dişlerinizi Koruyun

Diş bu süreç de tedavi edilmez ise çürüme sinirlere ulaşır ve dişte enfekte meydana gelir. İleriki boyutu ise şiddetli ağrı, şişlik ve apseye kadar uzanabilmektedir. Daha da ileri evresi kanal tedavisi veya diş çekimine yol açabilmektedir.

Diş çürüğü kendiliğinden tedavi edilmemektedir. Bu nedenle biran önce diş hekimine gidilmeli ve dişi kurtarabilmek adına gerekli önlemler alınmalıdır. Erken tanı ile çürük diş temizlenerek doldurulur, ancak tedavi edilmeyen diş sinirlere eriştiyse muhtemelen çekilerek tedavi sonlanır.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Gamze Bakar

Diş çürüğü, günümüzde sık, sık rastlanıyor artık. Düzenli ve sağlıklı beslenmek önemli.

Esra Güzelsoy

Merhaba, gerçekten yararlı bir içerik. Teşekkürler.

Buray Akmeşe

Diş çürüğünün bir çok sebebi var. Herşeyden önce dişleriniz için sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Zarar vericek yiyecek, içeceklerden kaçınmalısınız. Bu bilgilendirici makale için teşekkür ederim doktor bey.

Musa Akkuş

Merhaba, dişlerimde 2 tane çürük var. Bazen ağrı ve sızı yapıyorlar. Bundan dolayı sizden randevu alacağım acaba nasıl bir yol izlenir?

Orhan Fidan

Merhaba, benimde diş çürüklerim mevcut bunun için sizden randevu alacağım. Randevu sonrasında nasıl bir yol izlenir? Bu konuda hakkında bilgi almam mümkün müdür?

Turan Bakıcı

Merhaba, kısa süre önce diş çürüklerimi tedavi ettirmek için Yusuf bey'den randevu alarak gittim. Kendileri o kadar içten, samimi ve güleryüzlü yaklaştı ki çok keyifli bir tedavi oldu benim için. Herşey için teşekkür ederim.

Gamze Uslu

Merhaba, benim dişlerimde çürükler mevcut bunları tedavi ettirmek istiyorum. Dolgu sayesinde kurtulabilir miyim?

Burak Kaya

Uzun süredir benimde 2 dişim de çürük mevcut. Bu çürükler sinirlere ulaşmış bundan dolayıda çekilmesi gerekmekte.

Ecrin Kaya

Merhaba, küçüklükten beri şekeri ve şekerli yiyecekleri çok fazla yiyorum. Bundan dolayı dişlerimin bir kaçında çürükler meydana geldi bu çürüklerin tedavisi için çekilmesi şart mı?