ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

İmplant, tıp dilinde bedene yerleştirilen yapay bir nesne olarak tanımlanır. İmplantların uygulanmasındaki yöntemleri içine alan disipline de implantoloji denir. Günümüzde kullanılan İmplantlar çok büyük oranda titanyumdan üretilirler. Ağızda eksik olan bir diş yerine, vida biçiminde yapay bir kök yerleştirilme işlemidir. Bu yapay diş kökü çene kemiği içerisine yerleştirilir. Yeterli miktarda, istenilen yoğunlukta kemiği bulunan ve sistematik özel bir hastalığı olmayan her hastaya uygulanabilir.

İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

İmplant uygulaması eksik olan dişin veya dişlerin yerine yapılan bir uygulamadır. İmplant yaptırmak için üst bir yaş sınırı yoktur. Çene kemiği miktarı ve yoğunluğu yeterli düzeyde olan her hasta İmplant yaptırabilir. Eğer kemik miktarı veya yoğunluğu istenilen düzeyde değilse, kemiği arttıran uygulamalar olarak bilinen kemik augmentasyonu veya sinus lifting İmplant uygulamasından önce yapılır. Bu sayede istenilen kemik miktarı ve yoğunluğu elde edilir. Ayrıca İmplantı yerleştirmeden evvel, İmplant üzerine ne tür bir protez yapılacağına da karar vermek gereklidir.

Ne tür bir protez yapılması gerektiği kararı oldukça önemli olan bir karardır. Doğru bir planlama ve uygulama ile gerçekleştirilen İmplant tedavileri en doğru ve güvenilir çözüm olarak karşımıza çıkar. Eksik olan dişlerin yapay yollardan tamamlanma uygulamaları arasında yer alan İmplant doğala en yakın görünümü ve rahatlığı verir.

Tek bir İmplant yerleştirilmesi normal şartlarda ortalama olarak yarım saat sürer. İmplant üstüne yapılacak olan protez işlemi için üç ile altı ay arasında bir bekleme dönemi gerekir. İmplant uygulamaları genellikle sütüne sabit bir protez yaptırmak için yapılır. Fakat kemik durumu ve yapılan İmplant sayısı değerlendirildiğinde hareketli bir protez de yapılabilir. Gerekli ağız bakımı yapıldığında ve hekimin tavsiyelerine uyulduğunda İmplantlar çok uzun yıllar boyunca güven içinde kullanılabilirler.

İmplantı Her Vücut Kabul Eder Mi?

İmplantlar genel olarak titanyumdan üretilen kök yapılardır. Titanyum implantların uygulanması ortalama olarak 1955 senesinden bu yanadır. Bu üzün süre boyunca titanyuma bağlı olan herhangi bir allerjen reaksiyon yoktur. Yani İmplant malzemesi bedenin reddedebileceği bir malzeme değildir. yapılan pek çok bilimsel deney İmplantın, doku dostu olan özelliğini kanıtlamıştır.