ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Çene Kitlenmesi, Çene Eklemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene eklem hastalıkları kişilerde fark edilmesi kolay ve geçici sanılan bir rahatsızlıktır. Uyku halinde dişlerin gıcırdatılması, esnerken ağızı istenilen boyutta açamama, yemek yerden çiğnemede sorun gibi belirtiler çene ekleminin normal olmadığının göstergesidir.

Bu sorunu gelip geçici sanan kişiler, sorunun üzerinde durmayarak çene çıkmasına varan boyutlara taşıyabilirler. Ancak çene kitlenmesi ve bu belirtiler zamanla çenenin çıkmasına ve çok daha büyük sorunlara kadar uzanabilir.

Çene Eklemi Sorunlarının Belirtileri

Çene kitlenmesi sinir sistemine bağlı düşünülse de birçok kişide bu durum sadece çene ekleminden meydana gelir. Çenede meydana gelen bu fonksiyon bozuklukları acilen tedavi edilmelidir.

Çene eklemi rahatsızlığı, kronik olarak meydana gelebildiği gibi kaza, darbe ve benzeri sebeplerle de baş gösterebilir. Kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, uzman kişiler tarafından planlanarak tedaviye başlanır.

Gerekli araçlar ile çene ve ağız yapısı görüntülenerek işleme başlanılır. Ardından izlenecek yol ile çene eklemi tedavisi kısa sürede çözüme ulaştırılabilir. Yüz hareketlerinin aksadığı, olumsuzluklar ile meydana gelen çene eklemi sorunlarının erken tanı ve tedavisi oldukça önem taşır.

Çene Ekleminizi Test Edin

·         Ağzınızı iyice açın, ses geliyor mu?

·         Esneyin, ağzını birkaç kez açıp kapayın, zorluk çekiyor musunuz?

·         Özellikle sabahları çene ve yüzünüz de ağrılar hissediyor musunuz?

·         Çenenizin kitlendiği oluyor mu?

·         Ağzınız kapalıyken, dişleriniz birbirine değiyor mu?

·         Çiğneme sırasında zorluk çekiyor musunuz?

·         Kulak arkasında sızı, ya da anormal çınlamalar hissediyor musunuz?

·         Ağzınızı açmada kısıtlılık yaşıyor musunuz?

Bunlardan biri ya da bir kaçı gibi sorunları tespit ettiyseniz, çene cerrahisi ile görüşmeniz tavsiye edilir. Strese bağlı çene sıkışmalarınız ile de çene eklemini zedelemiş olabilirsiniz. Bunun için çene cerrahisi ile çene ekleminiz de bir sorun olup olmadığını tespit ettirebilir, gerekli tedaviyi olarak tüm problemlerden kurtulabilirsiniz.

Semptomlar çeşitlilik gösterdiği için henüz bir sorunun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu belirtiler şiddetle artmaya devam ederse eğer mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Sorun irdelenmez ise çene kayması ve çenenin yerinden çıkması gibi sorunları doğurabilir. Çene çıkması basit yöntemlerle tedavi edilebilir, ancak burada önemli olan husus bu durumun kalıcılığının sağlanmasıdır.
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Burak Güngören

Son zamanlarda esneme esnasında çenemde kitlenme, ağrı hissediyorum. İnternet üzerinden araştırma yaparken bu makaleye denk geldim. Gayet açıklayıcı ve aydınlatıcı olmuş bu bilgilerden dolayı doktor beye teşekkür ederim.