ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Çene Eklemi Kayması Nedir?

Çene eklemi kayması kimi zaman geçici olsa da, kimi zaman operasyon gerektiren sebeplere yol açabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı kadar, çene ve eklemlere de dikkat etmek gereklidir. yemek yeme,esneme, darbenin yol açtığı çene hastalıklarına oldukça dikkat etmek gerekir. çiğneme kaslarında zorlanma, yemek yerken kendini belli eder. Yada esneme sırasında ağzı istenilen boyutta açamama da bu belirtiler arasındadır.

Ayrıca uyku esnasında dişleri belli belirsiz gıcırdatma da diğer bir çene eklemi rahatsızlığı belirtisi olabilmektedir. Çene eklemi kayması daha çok esnerken veya ağzı açtığında meydana gelebilmektedir. Bu durum kişide ciddi bir ağrı, sızı, veya zorlama yaratmıyor ise çene eklemi tedavisi gözlemlenmeyebilir. Ancak bu durumların peşi sıra şiddetli ağrı, çeneyi kapama da zorluk gibi belirtiler olduğunda mutlaka çene cerrahisi hekimlerine başvurmak gereklidir.

Çene Eklem Bozuklukları

Zorlanan ağız kapama işlemi ardından çenede tedavisi zor sebepler doğurabilir. Oluşacak hasarlara mahal vermeden  mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Darbeye bağlı meydana gelen çene eklem kayması da yine büyük ağrılara yol açıyorsa mutlaka doktora başvurulması gereklidir. Kendi kendinize çene çıkmasını kontrol etmek veya yerine oturtmaktan kaçının. Aksi yapacağınız bir hareket büyük sonuçlar doğurabilir. Çene eklemi kıkırdak sayesinde fonksiyonlarını devam ettirmektedir. Kimi olumsuz etkiler çene çıkmasından ziyade kıkırdağa da zarar vermiş olabilir. Bu durumun incelenmesi ve ona göre gerekli müdahalenin yapılması gerekmektedir.

Birbirine oturmayan dişler, görüntü veya fonksiyon olarak da rahatsızlık hissi yaratır. Bazen alt çenenin üst çeneden uzun olması gibi problemler doğuştan boy gösterebilir. Sizler de de eğer böyle bir problem var ise mutlaka çene cerrahisine başvurabilirsiniz. Sizin için planlanan operasyon ile alt ve üst çene hizalanarak olumlu görünüm ve yeme içme gibi fonksiyonlarda tamamen iyileşme gösteren operasyonlar gerçekleştirilir.

Çene eklemi de ağız ve diş sağlığı kadar önem taşır. Bunun için yapmanız gerekenler ise, çenenizi tam anlamıyla iki faktörle kullanın. Yani yeme içme gibi alışkanlıklarınızı yalnız tek bir yerden devam ettirmeyin. Ağzınızın tüm içinde çiğnemeye özen gösterin. Ayrıca bilinçli olarak eğer dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, mutlaka bu alışkanlığınızı terk etmelisiniz. Çok sert ve zor çiğnenen gıdalardan kaçının. Dişlerinizi ve çene ekleminizi bu gibi gıdalar ile zorlamayın. Ve son olarak sakız çiğnemeden uzak durun. Çenenizin aşırı basınçlarına dikkat edin. Basınç, çene eklem bozukluğuna sebep olabilmektedir.  

 
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR

Burcu Kayacı

Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir içerik olmuş.