ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Ağız, diş ve çene cerrahisi ağız ve çevredeki dokuların hastalıklarıyla ve bu hastalıkların tedavileriyle ilgilenen tıp branşıdır. Çene cerrahisinin başlıca ilgi alanları arasında; ağız içindeki yumuşak dokuların tedavisi, çene kemiği rahatsızlıklarının tedavisi, dental İmplant uygulamaları, çene eklemi rahatsızlıkları, yüz ve çene estetiği yer alır. Bunlar dışında çenelerdeki kistlerin tedavisi, apse tedavileri, yirmi yaş dişlerinin çekimleri, gömülü diş çekimleri ve protez öncesinde yapılan uygulamalar da çene cerrahisi ilgi alanındadır.

Çene Cerrahisinin Kapsadığı Bozukluklar ve Hastalıklar

Ağız, diş ve çene cerrahisi; diş hekimliği ağız, dişler ve çeneyle ilgili olan yaralanmaların, bozuklukların ve hastalıkların teşhis ve tedavisiyle ilgilenen cerrahi bir branştır. Çene cerrahisi kapsamında yer alan çok farklı sorunlar olabilir. Bu kapsamda çene cerrahisinde yer alan en temel teşhis ve tedavilerden biri diş çekimleridir. Bunun yanı sıra gömülü olan dişlerin cerrahi olarak çekilmesi de çene cerrahisinde sıklıkla karşılaşılan durumlardandır.

Çene cerrahisinde protez öncesinde ağız yapısının proteze hazırlanması, İmplant, ağızdaki yumuşak dokularla ilgili rahatsızlıklar, çenedeki apseler, kist ve tümör tedavileri, yüz-çene anomalileri, çene kırıkları, çene eklem rahatsızlıkları, damak ve dudak yarıkları gibi çok geniş bir konu kapsamı mevcuttur. Tüm bu bozukluklar, rahatsızlıklar veya anomaliler çene cerrahisi kapsamında teşhis ve tedavisi yapılan problemlerdir. Çene cerrahisine en sık gelen vakalar diş çekimleri ve gömük dişlerin çekilmesidir.

Çene Eklemindeki Rahatsızlıklardan Çene Cerrahisi Uzmanlığıyla Kurtulmak Mümkündür

Çene ekleminde sanılanın aksine çok daha fazla sayıda problem meydana gelebilir. Öyle ki çene ekleminde fonksiyon bozukluğu yaşayan veya ağrı şikâyeti duyan kişi sayısı epey fazladır. Çene ekleminde oluşan rahatsızlıklarda ağızın açılıp kapanmasında farklı sesler açığa çıkar. Sabahları ağzın açılmasında güçlük yaşanması veya ağzın hiç açılamaması, yemek yerken ağrı oluşması, dişlerin kapatılamaması gibi sorunlar çene eklemindeki rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Kişiler bu sorunlardan çene cerrahisi uygulamalarıyla kurtulabilirler. Uygulanacak olan tedavi, sorun etkenine ve kişilere göre değişiklik gösterir. Plaklar yapılması, lazer uygulamaları veya ilaçla tedavi çene eklemi rahatsızlıklarına uygulanan yöntemlerden bazılarıdır. Uzman muayenesi ve diğer klinik muayeneler sonrasında teşhis konularak en doğru tedavi uygulanır. Bu sayede çene eklemi rahatsızlıklara veda etmek mümkün olur.