ONLİNE RANDEVU DOKTOR TAKVİMİ RANDEVU
  • 0272 215 88 50 0533 949 82 08

Ağız Sağlığı ve Sindirim Sistemi

Ağız sağlığı sindirim sistemini etkileyen faktörlerden birisidir. İşlevini yerine doğru getirmeyen dişler sindirim sisteminde de çeşitli olumsuzluklara yol açabilmekte. Tüm bunların önlemini alabilmek ve oluşabilecek aksi durumların önüne geçebilmek için ağız ve diş sağlığının mutlaka korunması gerekmektedir.

Ağız bakımı, dişlerin dizilim yapısı, çürükler, dolgular ve çok daha fazla işlem görmüş olan dişlerin rutin kontrollerinin yapılması gereklidir. Sindirim sistemine giden ilk yol ağız içinden başlamaktadır.

Ağız içinden mideye iletilen bu yolda besinleri öğütmek en önemli faktördür. Çünkü ağız içinde öğütülmeyen tüm besinler doğal olarak sindirim sistemini de etkilemektedir. Diş kaybına yol açan diş çürükleri, eklem hastalıkları, boğaz iltihapları, kalp rahatsızlıkları ve daha birçok hastalık diş kaybına yol açabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde bayanların diş hassasiyetine son derece önem vermeleri gereklidir. En sık olarak gebelik döneminde diş kaybı yaşanabilir.

Ağız Sağlığı Neden Mideyi Etkiler

Ağız içinde ki tüm organ ve dişlerin bir görevi bulunuyor. Bu görevi yerine getiremeyen organlar ise çeşitli hastalıkları doğuruyor. Midede bulunan güçlü asit Hidroklorik, mideye iletilen besin ve gıdaları eritmekte ve oradan da ince bağırsağa doğru itmektedir.

Mide için bir kişinin yapabileceği en önemli olay, ağız içine alınan besinin elinden geldiğince öğütülmesi ve mideyi yormayacak kıvamda eritilmesidir.

Ağız içi ve midede bulunan çokça salgı, besini öğütmekle meşguldür. Bizlerinse bu salgılara destek olmamız ve besini öğütmemiz gereklidir.

Ağız ve diş sağlığının korunması midede başlayan ve daha farklı sorunlara kadar yol açan hastalıkları doğurabilir. Bunlardan bir kaçı pankreas, karaciğer ve safra hastalıklarını doğurabilir.

Vücut kusursuz bir sistemin bütünüdür. Her bir hücrenin, her bir yapının birbiri ile ilişkisi bulunur. Bu muazzam bir makine edasında olan vücudumuza ait parçaları ise özenle ve titizlikle tedavi etmeliyiz.

İç organlarımız maalesef dış organlarımız kadar şanslı değildir. Örneğin diş çürüğümüzü kısa zamanda fark eder ve tedavi etmek için diş hekimine gidebiliriz. Ancak iç organlarımızın rahatsızlıklarını ileri evrelerde fark edebilir ve tedavisi geç olan zamanda fark edebiliriz.

Tüm bunlara daha hassas yaklaşmak için sizden istenilen kişisel bakım ve rutin kontrollerinizi zamanında yapınız. 
YORUM YAP

Yorumlarınız yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
YORUMLAR